Makrum

11.02.2019

Mielenie - niezbędny proces w otrzymywaniu miedzi

Pierwszą maszyną, którą wyprodukowano w MAKRUM w oparciu o własne patenty był młyn. Regularna produkcja odbywała się już pod koniec XIX wieku. Do dzisiaj, obok kruszarek, to właśnie młynów w naszej fabryce można znaleźć najwięcej. Zajmujemy się nie tylko ich projektowaniem oraz produkcją, ale również kompleksowymi remontami. Młyny wykorzystywane są między innymi w ciągach technologicznych produkcji miedzi. Czy wiecie, że miedź jest jednym z trzech najbardziej użytecznych pierwiastków na świecie? Rzadko można ją spotkać w czystej postaci, zwykle występuje jako ruda. Wydobywana jest w kopalniach, ale najważniejszy proces odbywa się w zakładach wzbogacania rud, gdzie przerabiana jest w taki sposób, aby uzyskać jak największą ilość jej koncentratu. Produkt finalny powstaje natomiast w hutach. Młyny wykorzystywane są właśnie w zakładach wzbogacania rud. Odbywające się tam procesy można podzielić na operacje: przygotowawcze (kruszenie, mielenie, klasyfikacja sitowa i przepływowa) oraz główną– flotację.

historia

 

 

Jak uzyskać pożądaną jakość koncentratu?

 

W wyniku operacji przygotowawczej nie otrzymuje się jeszcze efektu końcowego założonego dla całego układu procesów, jakim poddaje się dany materiał, ale warunkuje ona, bądź ułatwia, przeprowadzenie kolejnych operacji technologicznych[1]. Proces mielenia jest jednym z podstawowych zadań wykonywanych w ciągach technologicznych zakładów.

Mielenie jako operacja przygotowawcza występuje przed właściwym wzbogacaniem surowca. Rozdrabnianie materiału ma na celu uzyskanie jak największych stopni rozdrobnienia i uwolnienie minerałów użytecznych. W przypadku rudy miedzi proces mielenia prowadzony jest zazwyczaj na mokro, w zależności od wymiaru ziaren, pierwotnie w młynach prętowych, a następnie kulowych. Młyny to urządzenia, których zadaniem w danym ciągu technologicznym jest produkcja ziaren o odpowiedniej wielkości i kształcie (te okrągłe dużo lepiej sprawdzają się w procesie flotacji), które kierowane są dalej do procesów wzbogacania.

młyn

 

Wzbogacanie rud miedzi realizowane jest poprzez flotację pianową, dzięki której otrzymujemy dwa produkty: koncentrat o wysokiej zawartości składnika użytecznego ~ 24% Cu, oraz odpad o niskiej zawartości składnika użytecznego ~0,2 % Cu.

Czym jest flotacja? Prostym językiem mówiąc, do zbiornika mieszaniny wody z produktem wychodzącym z młyna doprowadzane jest powietrze, które wytwarza pęcherzyki. Pojedyncze pęcherzyki gazowe, unosząc się do góry przyczepiają do siebie ziarna minerału, które tworzą produkt pianowy, czyli tzw. koncentrat. Po procesie flotacji koncentrat kierowany jest do węzła odwadniania, gdzie następuje jego zagęszczanie i filtracja. Są to procesy, które w zakładach przeróbczych mają za zadanie zmniejszenie zawartości wody w produktach pochodzących z wcześniejszych operacji. Ostatnim etapem produkcji miedzi jest suszenie materiału w celu zmniejszenia wilgotności końcowego produktu wzbogacania.

 

Rury, kable, telefony oraz Statua Wolności…

miedź

 

Jeśli mamy już miedź, to co dalej? Okazuje się, że zastosowanie tego pierwiastka jest niezwykle szerokie. To doskonały przewodnik ciepła i elektryczności, a miedziane rury wodociągowe używane były już w starożytnym Egipcie. Dziś miedź wykorzystywana jest również w instalacjach telefonicznych i internetowych. Znaleźć ją można w wielu urządzeniach m.in. smartfonach, instrumentach muzycznych, maszynach przemysłowych. Dzięki swojej plastyczności i charakterystycznemu połyskowi chętnie używana jest w pracach artystycznych, a miedziane dodatki to jeden z największych trendów w dzisiejszym designie i dekoratorstwie. Co ważne, zboża rosnące na glebach bogatych w miedź, są bardzo wartościowe, a spożywanie produktów, które zawierają ten pierwiastek, zapewnia między innymi prawidłową pracę mózgu i serca.

I na koniec ciekawostka:  do zbudowania amerykańskiej Statuy Wolności wykorzystano ponad 80 ton miedzi!

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Trybalski, K.: Kontrola, modelowanie i optymalizacja procesów technologicznych przeróbki rud. Wydawnictwo AGH, Kraków 2013.
  2. https://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/instalacje/instalacje-wodne-i-kanalizacyjne/696845,Ciekawostki-na-temat-miedzi-czy-wiesz-ze.html
  3. http://www.naczyniamiedziane.pl/cool.html
  4. http://www.pg.gda.pl/mech/kim/11%20Stopy%20metali%20niezelaznych.pdf

 

 

Powrót