Makrum

19.12.2018

Podsumowując rok

Udział w seminariach, targach i konferencjach; publikacje w prasie branżowej, a przede wszystkim realizacja kolejnych projektów– podsumowujemy właśnie mijające dwanaście miesięcy. Dla MAKRUM były one wyjątkowe, bo jubileuszowe. „150 lat tradycji pozwala z odwagą patrzeć w przyszłość” – tak na początku roku mówił na łamach wydawnictwa „Polskie Drogi” prezes Projprzem Makrum S.A. Piotr Szczeblewski. 

Jedną z pierwszych maszyn, którą wyprodukowaliśmy w 2018 r. był zaparzalnik krajanki, będący częścią linii technologicznej do produkcji cukru. Urządzenie zapewnia optymalne podgrzanie krajanki, a tym samym oszczędność energii cieplnej. Bardzo ciekawym projektem była również retortowania, służąca do produkcji węgla drzewnego (a mówiąc wprost: węgla do grilla). Retorta i suszarnia – dwa największe elementy całej retortowi – miały wysokość ponad 18 m i średnicę blisko 3 m.  

Destrukt, czyli cenny odpad

Na seminariach i konferencjach staraliśmy się popularyzować temat, którego dotyczy broszura autorstwa Stanisława Styka i Ireneusza Strugały. „Poradnik stosowania destruktu asfaltowego” powstał w odpowiedzi na wątpliwości wielu osób z branży budownictwa drogowego związane ze stosowaniem destruktu asfaltowego. Autorzy, którzy oprócz obszernej wiedzy, mają po prostu „lekkie pióro”, w przystępny sposób przedstawili najważniejsze zagadnienia związane z destruktem.
Rosnąca świadomość w zakresie ochrony środowiska sprawia, że ekologiczne rozwiązania pojawiają się w każdej dziedzinie naszego życia. Powszechne stosowanie destruktu wydaje się nieuchronne. Dowodem są kolejne Granulatory Destruktu Asfaltowego GDA wyprodukowane w MAKRUM.

granulator


Międzynarodowe realizacje

Jednym z najbardziej prestiżowych zrealizowanych zadań był z pewnością projekt oraz produkcja nowoczesnej linii kruszącej. Dostarczona została do naszego międzynarodowego klienta,  któremu służy do kruszenia żużla stalowniczego. W jej centrum: kruszarka HJ50 w najbardziej zaawansowanej opcji.
65 ton – tyle ważył rębak do drewna wraz z silnikami i hydrauliką, do którego przygotowywaliśmy ramę oraz zajęliśmy się montażem większości komponentów. Maszyna dziś już pracuje w jednym z północnoeuropejskich krajów.
A konstrukcje takie, jak te poniżej, realizuje się z prawdziwą przyjemnością! Zobaczcie, jak wieże do skoków do wody, na norweskim półwyspie Kadattengen, znakomicie komponują się z otoczeniem.

wieże

Obecnie w fabryce trwają pomiary  elementów układu podnoszącego szczudła pogłębiarki. Pogłębiarka to maszyna, której zadaniem jest pogłębianie dna akwenów morskich i śródlądowych. Urządzenie pracować będzie w Chinach.


Seminaria, targi, konferencje, a nawet spektakl


Ważny był dla nas również udział w branżowych spotkaniach, które zawsze są znakomitą platformą do wymiany doświadczeń. Jednym z takich było seminarium „Destrukt asfaltowy w budownictwie drogowym” organizowane przez Polski Kongres Drogowy. Mieliśmy tam okazję nie tylko opowiedzieć o innowacyjnym Granulatorze Destruktu Asfaltowego GDA, ale również otrzymaliśmy od organizatorów nagrodę z okazji naszego jubileuszu. Warto wspomnieć jeszcze między innymi o Targach Building Industry Solutions, konferencji Kruszywa Cement Wapno  czy Krakowskich Dniach Nawierzchni. W każdym z tych spotkań aktywnie uczestniczyliśmy.
Nietypowym wydarzeniem w naszej fabryce był z pewnością spektakl „Złe miasto” poznańskiego teatru Biuro Podróży zrealizowany w ramach Święta Szlaku TeH2O, który zgromadził na widowni wielu miłośników kultury i przemysłu jednocześnie.

teatr


Wypada nam tylko życzyć sobie, żeby nadchodzący rok był równie ciekawy!

 

Powrót